Problem z logowaniem w Mac OS X 10.6

Naprawdę wielkie oczy zrobiłem dziś, gdy po standardowym dla mnie wyświetleniu ekranu logowania z prośbą o podanie loginu i hasła – nic nie mogłem zrobić. Okienko sobie było, klawiatura nie reagowała wogóle. Co więcej, kliknięcie myszką w jakikolwiek przycicisk, też nie dawało rady. Wszystko zamrożone. Na początku podejrzewałem, że wczorajsza aktualizacja Security Update 003 mogła coś nabroić, ale okazało się, że na szczęście nie :)

Pierwsze co zrobiłem w tej sytuacji to włączyłem… Windowsa! 1 Mac po restarcie załapał wciśnięcie klawisza ALT, a następnie bezproblemowo włączył Windowsa gdzie klawiatura i mysz działały poprawnie. Ok – wiem już, że to nie wina sprzętu. Więc gdzie leży problem?

Drugie podejście to uruchomienie systemu w trybie Safe Boot (po włączeniu komputera wciskamy SHIFT) – wtedy uruchamiają się tylko usługi systemowe. Jeżeli po uruchomieniu trybu Safe Boot system działa, to znaczy, że jakaś aplikacja firmy trzeciej nam namieszała w systemie. Niestety, po włączeniu trybu bezpiecznego – nadal to samo.

Do trzech razy sztuka. Na koniec zdecydowałem się na reset ustawień sprzętowych (PRAM). Aby go wykonać należy po włączeniu komputera wcisnąć kombinację klawiszy CMD + ALT + P + R i trzymać aż do momentu usłyszenia drugiego gongu. System ruszył bez problemu. Kłopot zniknął :) Jeszcze dla pewności, już po uruchomieniu systemu – naprawiłem uprawnienia na dysku (Aplikacje > Narzędzia > Narzędzia dyskowe). Wszystko śmiga jak wczoraj. Także, jeśli ktoś się spotkał u siebie z podobnym problemem – znajdzie tutaj rozwiązanie :)

  1. Mam na partycji Bootcamp zainstalowanego Windowsa. Jest niestety niezbędny przy niektórych projektach na uczelni.

Kategorie: Apple, Software | Tagi: , , , Komentarze - 2 »

Komentarze -

Komentarze - 2 to “Problem z logowaniem w Mac OS X 10.6”

  1. Gabriel Gołuszek

    Nie miałem całe szczęście podobnego problemu u siebie. ;) A co do projektów pod Windowsa wolę po prostu drugiego lapka. Jakoś dla mnie używanie BootCamp/VMware/Parallels nie jest wygodne.

  2. Maćkofff

    Gabrielu, pewnie ze czasami lepiej miec 2 komputery, jednak jesli ja potrzebuje poświęcić windowsowi kilka godzin raz na miesiąc to nie widzę takiej potrzeby :)

Powrót na górę strony